De ziua mea de naștere vreau să sprijin Viața și te rog să mă ajuți să o sprijinim împreună

Alina Mușatoiu Asociația MARINUȘ GĂLBENUȘ

Peste cateva zile implinesc 40 de ani. Pentru motive pe care nu le stiu, eu o sa pot sa ii implinesc, mi s-a dat voie de undeva de Sus. Pentru alte motive, pe care nici pe ele nu le stiu, alti oameni, printre care si copii, trebuie sa se lupte pentru zilele lor.

Nu stiu cum e sa ai cancer, dar stiu cum e ca cineva pe care il iubesti sa aiba. Nu stiu cum e sa ai un copil care are cancer, pot doar sa-mi imaginez teama, disperarea, noptile nedormite, alergatura prin spitale, durerea, operatiile, viata de ne-om la care sistemul medical te poate supune atat ca pacient, cat si ca apartinator.

Exista insa si cavaleri ai zilelor noastre. Eroi anonimi, cu cearcane sau barba de saptamani intregi, care si-au pierdut puii in lupta cu cancerul sau care au copii bolnavi de cancer chiar in acest moment. Lupta sa le salveze viata, sa le gaseasca tratamente si aparaturi scumpe.

Cei de la Asociatia Marinus Galbenus sunt niste astfel de cavaleri. Eu n-as putea sa fac o astfel de munca, nu as rezista nici fizic, nici psihic, dar ei alearga tot timpul ca sa le procure unor copii ceea ce au nevoie ca sa mai ramana in viata inca o zi si inca o saptamana. Sau poate chiar sa se vindece. Ei gasesc cumva resursele astea sufletesti ca sa reziste. E nevoie insa si de resurse financiare ca sa poti sa faci Bine.

De ziua mea nu cred ca avem cum sa fim impreuna, dar am putea face un Bine impreuna. Daca vrei sa-mi iei un cadou cand schimb prefixul, nu-mi lua ? Doneaza in schimb banii catre Marinus Galbenus, te rog. Ce fac oamenii acestia e dincolo de bani si totusi ajutorul pe care ei il dau e conditionat inclusiv de donatiile noastre.

Eu vreau sa sprijin Viata si te rog, daca vrei, sa ma ajuti asa incat sa o sprijinim impreuna.

Multumesc!

Mai multe despre ei pe www.marinusgalbenus.ro sau pe pagina lor de facebook @asociatiamarinusgalbenus.ro/

Alina Musatoiu

07 Jun 2023